Jałowiec

Olejek jałowcowy

Ciekaw jestem co wam przychodzi do głowy na hasło: jałowiec? Bo mi chyba na pierwszym miejscu pojawiają się grzyby i kiełbasa:) Takie pierwsze skojarzenia. Kiełbasa – wiadomo, obsuszana, myśliwska, chudziutka kiełbaska z patyczkami na końcach. Królowa wśród wędlin. A grzyby? No chyba każdy kto lubi pałętać się po lesie w poszukiwaniu grzybów nie raz władował się w krzaki jałowca. Ja tak. I wiem jak z bliska jałowiec wygląda, jak kłuje i jak pachnie. A pachnie świetnie. Czasem mam wrażenie, że połowę zapachu lasu robi jałowiec. Iglastego oczywiście.
Nie wiem jak wy ale ja nie raz wracałem z grzybów z pokłutymi rekami i kieszeniami pełnymi niebieskich kulek. Można zrobić sól jałowcową, można zalać alkoholem. można wsypać do słoiczka i wstawić do szafki z przyprawami. Potem sypnąć do bigosu, dodać do marynaty do schabu, zrobić leśny winegret do sałaty… Jak to w kuchni, możliwości jest mnóstwo.

Bo jałowcowy łup można wykorzystać na wiele sposobów.

Gdybym miał ilości hurtowe jałowcowych jagód, a właściwie szyszkojagód, to z całą pewnością zaopatrzyłbym się w olejek jałowcowy.
Bo olejek jałowcowy otrzymywany jest własnie z szyszkojagód jałowca. I oprócz oblicza kulinarnego ma tez inne twarze.

Jałowiec zwyczajny

Jałowiec

Jest niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem, rozstępami, nadwagą.
Reguluje gospodarkę wodna całego organizmu.
Masaże z użyciem olejku jałowcowego, to istny niszczyciel pomarańczowej skórki.
Ale cellulit i rozstępy, to nie jedyne możliwości olejku jałowcowego.
Jak wszystkie olejki z roślin iglastych wspomaga kuracje podczas leczenia przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych.
Jest tez oczywiście przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny (jak wszystkie olejki) a także zwiększająca odporność organizmu. Może więc warto odpalić sobie czasem kominek albo dodać kilka kropli do kąpieli nawet gdy nie czujemy nadciągającego grypowego armagedonu. Poza tym jałowiec pachnie tak przepięknie, że nie chce się wychodzić z wanny:) Kto by nie chciał mieć wanny w lesie:)

Używajmy jałowca – w końcu natura wie lepiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *