Komary i kleszcze

Komary i kleszczekleszcz

Zagrożenia

Komary i kleszcze, to temat, który wraca rok w rok. Raz jest ich więcej, raz mniej ale nigdy nie ma tak żeby nie było ich zupełnie.
I oczywiście powraca też pytanie: Jak się przed komarami
i kleszczami bronić?
Na pewno warto myśleć o ochronie ponieważ zarówno komary jak i kleszcze mogą być nosicielami potencjalnie groźnych chorób. O ile komary w naszym klimacie nie stwarzają wielkiego zagrożenia,
to kleszcze mogą stwarzać naprawdę poważne zagrożenie. Najpoważniejsze z mnich, to: borelioza
i kleszczowe zapalenie mózgu. Oprócz nich możemy zachorować na takie choroby jak: bartonella, babeszjoza,  anaplazmoza granulocytarna czy tularemia.

komar

komar

 

Sposoby ochrony

Najpopularniejszy sposób, to zakup i użycie repelentu. Najpopularniejszy składnik, to DEET. Sprawdził się podczas wojny w Wietnamie, sprawdza się i u nas. Niestety mimo skuteczności nie jest to składnik obojętny. Podrażnia, uczula, odbarwia ubrania, pojawiają się doniesienia, że może być toksyczny dla układu nerwowego.
To co dobre dla żołnierzy nie musi być dobre dla nas. Na szczęście z pomocą przychodzą też naturalne substancje.

Naturalne repelenty

Naturalnymi repelentami są olejki eteryczne. Na szczególną uwagę zasługuje olejek cytronelowy, którego skuteczność została sprawdzona i udowodniona. Możecie trochę o skuteczności w odstraszaniu owadów poczytać na wiki. Jest to jeden z wielu gatunków trawy cytrynowej. W promieniu dwóch metrów
od palczatki (inna nazwa cytroneli) prawie w ogóle nie ma owadów. Inne olejki odstraszające owady,
to: olejek goździkowy, lawendowy, eukaliptusowy, miętowy, paczula, cytrynowy czy bergamotowy chociaż dwa ostatnie ze względu na możliwe działanie fototoksyczne nie są zalecane w słoneczne dni.

Jak stosować?

palczatka

trawa cytrynowa

W pomieszczeniach można olejki odparowywać, klasycznie,
w kominkach. Można powiesić w dziecięcym wózku chusteczkę
z kroplą olejku. Można dodać do bazy żelowej (jeśli ktoś ma do tego dostęp) kilka kropli olejku i nanosić na skórę. Można też zrobić sobie oliwkę cytronelową do wcierania.

Można też zaopatrzyć się w gotowy produkt z olejkami eterycznymi, na przykład spray na komary i kleszcze
z lawendowym i lawandynowym olejkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *