Maść na przeziębienie

miód na przeziębienie

miód

Babcine sposoby na przeziębienie

Pamiętacie , że kiedyś mamy czy babcie na przeziębienie zawsze nas czymś smarowały? Czasem amolem, czasem wódką, czasem jakąś maścią z kamforą i mentolem (przynajmniej tak pachniały). Do tego bańki, mleko z masłem i miodem (mmm….pycha), termofor na stopach, szałwia do płukania gardła, woda z solą (bleee…).

 

 

mięta na przeziębienie

mięta

A teraz…

Pełno sposobów, które dziś wspominamy z sentymentem bo przenoszą nas do lat dzieciństwa, a które zostały wyparte przez bezduszne gripexy z apteki, paracetamole ze stacji benzynowej i spraye do nosa błyskawicznie obkurczające śluzówkę i udrażniające nos.

Olejki eteryczne

Mimo to, pachnące maści ciągle były obecne na rynku, a teraz wręcz widać wzrost popularności preparatów z olejkami eterycznymi. Codziennie widzę w tv co najmniej kilka reklam specyfików z olejkami.
Pamiętam, że zawsze myślałem, że mięta czy eukaliptus pomaga na przeziębienie bo odtyka nos,
bo to zapach, taki świeży pomaga na katar. Trochę miałem racji, a trochę nie. Teraz wiem już, że zapach jest tylko dodatkiem do działania olejków eterycznych, zazwyczaj przyjemnym, ale tylko dodatkiem. Smarowanie vaporubem ma sens. I to podwójny: po pierwsze olejki odparowują z maści i dostają się do organizmu przez drogi oddechowe a po drugie olejki eteryczne świetnie wchłaniają się przez skórę a następnie duża ich część jest wydalana z organizmu wraz z wydychanym powietrzem.
I co z tego, pewnie spytacie. Otóż to, że olejki eteryczne, to substancje, a raczej mieszanka wielu różnych substancji o działaniu silnie bakterio-, wiruso- i grzybobójczym. Inhalacje są doskonałym sposobem
na wspomożenie walki organizmu z przeziębieniem.

Jakie?

Jednym z najsilniej działających olejków jest olejek z drzewa herbacianego– bardzo skuteczny i, przy okazji, doskonale przebadany olejek pochodzący z Australii i Nowej Zelandii. Jest aktywny wobec większości bakterii i wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych.
Następny, to olejek miętowy, również przeciwbakteryjny.
Potem tymiankowy olejek, anyżowy, goździkowy. Wszystkie podrażniają rzęski w nabłonku oskrzeli wiec działają wykrztuśnie, ponadto olejek tymiankowy jest jednym z najsilniejszych dostępnych olejków skutecznych w stosowaniu nie tylko na przeziębienie a olejek goździkowy działa przeciwbólowo
i przeciwzapalnie.

eukaliptus na przeziębienie

eukaliptus

I co możemy zrobić z tymi informacjami? Otóż możemy sami zrobić sobie taką leczniczą maść na przeziębienie. To naprawdę nic prostszego. Musimy tylko pamiętać, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie i bazach wodnych natomiast świetnie rozpuszczają się w tłuszczach. I dlatego polecam dostępną i tanią białą wazelinę (do kupienia w każdej aptece). Wystarczy ją trochę podgrzać (nawet kładąc na kaloryferze) i dodać olejki lub mieszankę olejków. Dokładnie rozprowadzić i już. Smarujemy klatkę piersiową i plecy. Najlepiej przed snem.

Proponowane proporcje to około 2,5- 3 % olejków w bazie czyli w tym przypadku wazelinie, dla dzieci co najmniej o połowę mniej.
Uwaga! Wszystkich olejków a nie każdego w mieszance.

Aha. I, oczywiście, nie odżegnujmy się od wizyt u lekarza. Moje porady, to moje prywatne opinie związane
z moja pasją i stosujecie się do nich, lub nie, wyłącznie na własna odpowiedzialność.

Ale pamiętajcie , że natura wie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *