Naturalnie na porost włosów

Mięta na porost włosów

Jak przyspieszyć porost włosów

Olejek miętowy, wbrew temu co się o nim myśli, a mianowicie, że jest doskonały wyłącznie na problemy gastryczne, jest prawdziwym ratunkiem dla osób, które marzą o bujnej czuprynie.

Kilku koreańskich naukowców postanowiło porównać skuteczność minoxidilu, o którym za moment, z kilkoma specyfikami, które wcierano w owłosioną skórę.

Minoxidil

Minoxidil jest jednym z niewielu związków wpływających na porost włosów dopuszczonych do obrotu przez US FDA. Sprzedawany jest pod marką Rogaine®. U nas np.: Loxon.
Minoxidil powstał jako lek na nadciśnienie, niestety ze względu na skutki uboczne i pojawienie się leków o lepszym profilu bezpieczeństwa został wycofany z terapii nadciśnienia. Stosowany zewnętrznie jest wskazany jest do stosowania w przypadkach łysienia zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Co prawda nie wiadomo dlaczego po zastosowaniu preparatów z minoxidilem rosną włosy lub, żeby lepiej brzmiało: mechanizm działania leku nie jest do końca wyjaśniony. Wiadomo natomiast, że posiada szereg działań niepożądanych:  zaczerwienienie, swędzenie, suchość i łuszczenie się skóry, czasem odbarwianie bądź wypadanie włosów, zapalenie mieszków włosowych, reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, rumień, nieżyt nosa, obrzęk twarzy). Nie brzmi dobrze, prawda?

Jak badano?

Wracając do badania: do porównania użyto czterech grup. W pierwszej stosowano sól fizjologiczną,, w drugiej olej jojoba, w trzeciej minoxidil 3%, w czwartej olejek mięty pieprzowej (Mentha Piperita) 3% w oleju jojoba.

Badanie trwało cztery tygodnie. Raz dziennie, sześć dni w tygodniu wcierano w skórę preparat zgodnie z grupą badawczą. Po czterech tygodniach zmierzono parametry takie jak: długość włosa, długość cebulki włosowej, grubość skóry i inne.

Wyniki

Wyniki były co najmniej zaskakujące.
Przyrost włosów był najwyższy w grupie w której zastosowano olejek miętowy w oleju jojoba(PEO). Włosy rosły zdecydowanie szybciej niż po zastosowaniu minoxidilu(MXD). I o wiele szybciej niż w grupach z solą fizjologiczną(SA) czy samym olejem jojoba(JO).

mięta na porost wlosów

mięta na porost wlosów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda punktacji:
0: brak wzrostu włosów; 1: wzrost mniej niż 20%; 2: 20% do wzrostu poniżej 40%; 3: 40% do wzrostu mniej niż 60%; 4: 60% do wzrostu poniżej 80%; i 5: 80% do 100% wzrostu.

 

Wydłużeniu uległy również cebulki włosowe a parametry skóry: grubość, struktura również uległy poprawie

Zgodnie z wynikami jeśli normalnie włosy rosną ok 1 cm miesięcznie, po zastosowaniu minoxidilu ok 2 cm, to po zastosowaniu mięty włosy rosną około 4 cm miesięcznie!!!

Warto przy tym zwrócić uwagę, że olejek mięty pieprzowej jest, w stężeniu użytym w badaniu, nietoksyczny i praktycznie nie ma działań niepożądanych.

Komponując własne kosmetyki, które mają przyspieszyć porost włosów można wziąć pod uwagę dodatek olejku rozmarynowego, który poprawia krążenie w skórze głowy dzięki czemu cebulki włosowe są lepiej odżywione. Korzystnym dodatkiem okaże się również olejek ylang-ylang, który oprócz nadania mieszance ciekawej, orientalnej, zmysłowej nuty zapachowej ureguluje prace gruczołów łojowych i zapobiegnie łupieżowi.

Pamiętajcie! Opisane badania zostały przeprowadzone na myszach. Ryzyko działań niepożądanych jest praktycznie żadne. Wnioski każdy wyciąga sam.

Pełen tekst badania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *